W czwartek 8 sierpnia 2019 r. odbyła się impreza pod nazwą Wielki Dzień Pszczół. Obchody zorganizowane były w Świętej Katarzynie przy wejściu na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego (czerwony szlak na Łysicę) w godz. 10.00-14.00.
W programie dla uczestników zorganizowano:
– warsztaty plastyczne
– kącik obrostki letniej : Zostań przyjacielem pszczół
-wystawę: Poznaj różne gatunki pszczół i dowiedz się o nich więcej
– grę terenową z nagrodami
– gry i konkursy z nagrodami
– spotkanie z pszczelarzem
Wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych na których uczestnicy wykonywali z papieru pszczoły i kwiaty. Zajęcia te cieszyły się dużym zainteresowań szczególnie najmłodszych. Można było obejrzeć wystawę „Poznaj rożne gatunki pszczół i dowiedz się o nich więcej”. W tym roku bohaterką obchodów była obrostka letnia: pszczoła w spodenkach i z chlebkiem. W kąciku obrostki można było się zapoznać z cyklem życiowy i obyczajami tej ciekawej pszczoły samotnicy oraz poznać zasady jak zostać przyjacielem pszczół. Podczas imprezy można było porozmawiać z pszczelarzem i obejrzeć narzędzia używane przy hodowli pszczoły miodnej. Dla chętnych zorganizowano grę terenową w ramach której na ośmiu punktach uczestnicy musieli wykonać różnorodne zadanie przybliżające im wiedze o pszczołach i ich znaczeniu. Gra terenowa cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nagrody w konkursach i aktywnościach sponsorowała firma Kujawski w ramach kampanii „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Całej imprezie towarzyszyło zainteresowanie zarówno ze strony turystów jak i okolicznych mieszkańców, którzy z okazji tego święta odwiedzili nasze stoisko.
Wielki Dzień Pszczół to przypadające 8 sierpnia ogólnopolskie święto, którego celem jest pokazanie, jak wiele zawdzięczamy pszczołom. W naszej szerokości geograficznej aż 85 proc. roślin jest owadopylna. Gdyby nie pszczoły rośliny te przestałyby się rozmnażać. Natomiast my musielibyśmy pożegnać się m.in. z jabłkami, czereśniami, dyniami i porzeczkami. W tym dniu przypominamy, że pszczoły to nie tylko pszczoła miodna, ale również trzmiele, murarki, porobnice, nożycówki itd., w Polsce ok. 470 gatunków. Wśród nich duża grupę tworzą pszczoły samotnice. Te nieżądlące pszczoły, nie agresywne, prowadzą samotny tryb życia. Część gatunków zakłada swoje gniazda w opuszczonych chodnikach wydrążonych przez inne owady, w martwym drewnie, w porzuconych gniazdach innych dziko żyjących pszczół, dachach krytych słoną lub w pustych łodygach roślin. Duża grupa pszczół samotnic zakłada swoje gniazda w ziemi. Pszczoły samotnice nie produkują miodu, ale zapylają wiele roślin uprawnych i dziko rosnących. Razem z innymi owadami współtworzą zespól aktywnych zapylaczy.
Dzień Pszczół to dzień w którym zachęcamy wszystkich to tworzenia w swoim otoczeniu miejsc przyjaznych pszczołom oraz przedstawiamy co możemy zrobić, żeby zostać przyjacielem pszczół.
Małgorzata Ossowska