Piąte spotkanie informacyjno-konsultacyjne w ramach prac nad projektem Planu ochrony Świętokrzyskiego Parku Narodowego i obszaru Natura 2000 Łysogóry na lata 2013 – 2033, odbyło się 2 czerwca 2014 w Bodzentynie w siedzibie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
PROGRAM
V spotkania informacyjnego w ramach opracowania planu ochrony
Świętokrzyskiego Parku Narodowego i obszaru Natura 2000
Bodzentyn 2 czerwca 2014 r.
- Projektowane działania ochronne i monitoring
- Przebieg „strefy ekotonowej” wokół granic Parku
Godz.9.00-9.15
Przywitanie uczestników, sprawy organizacyjne
Godz.9.15-10.15
- Omówienie działań ochronnych wynikających z planu ochrony
- Omówienie przewidywanych działań monitoringowych
Godz. 10.15-11.15
- Dyskusja na temat działań ochronnych
Godz. 11.15 – 11.45
Przerwa kawowa
Godz. 11.45-15.00
- Prezentacja zasięgu „strefy ekotonowej” w poszczególnych gminach
- Dyskusja dot. przebiegu „strefy ekotonowej” w poszczególnych gminach
Godz. 15.00
Zakończenie spotkania
Po rozpoczęciu spotkania i przywitaniu jego uczestników, p. Lech Buchholz, z-ca Dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego, przedstawił cel spotkania oraz jego harmonogram.
Pan Jacek Klusek, Zastępca Dyrektora oddziału warszawskiego Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, przedstawił wykonawców projektu planu i uwarunkowania formalne związane z jego powstawaniem.
Na wniosek p. Marka Kraka, burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn, zmieniono zaplanowany harmonogram spotkania w ten sposób, że rozpoczęto od omówienia zasięgu „strefy ekotonowej” w poszczególnych gminach, a dopiero w dalszej kolejności omówiono działania ochronne i monitoringowe wynikające z projektu planu ochrony.
Wystąpienie na temat „strefy ekotonowej” wygłosiła p. Małgorzata Strzyż. W prezentacji przedstawiono uwarunkowania wiążące się z funkcjonowaniem „strefy ekotonowej”, w tym zakres dopuszczalnego na tym terenie zainwestowania. Omówiono także aspekty związane z ochroną korytarzy ekologicznych w otulinie ŚPN, a także plany związane z budową w tym obszarze kilku zbiorników wodnych o charakterze retencyjno-rekreacyjnym, które mogą mieć wpływ na zasoby chronione w ŚPN. Następnie zaprezentowano w szczegółach przebieg „strefy ekotonowej” wzdłuż granic Parku, w poszczególnych gminach. Ważną częścią spotkania była dyskusja, która głównie skoncentrowała się na szczegółowym rozwiązaniach związanych z zagospodarowaniem przestrzennym i utworzenie strefy ekotonowej wokół parku.
Po przerwie kawowej pan Tomasz Figarski z Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej Oddział w Warszawie zaprezentował prezentację dotyczącą działań ochronnych oraz przewidywanych działań monitoringowych wynikających z planu ochrony przedstawił.
Spotkanie zakończyło się o godzinie 15 i wzięło w nim udział 51 osób.
Do pobrania
Protokół ze spotkania konsultacyjnego z dnia 2.06.2014 r.
Prezentacje ze spotkania: