Pierwszy naprawdę ciepły, słoneczny dzień 13 marca 2011 i pełzający gość na podwórku osady leśnej Psary-Kąty w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Żmija zygzakowata Vipera berus odmiana czarna, wygrzewała się koło domu, też pewnie zadowolona ze słonecznej pogody.
Ubarwienie żmii zygzakowatej bywa bardzo zmienne. Najpospolitsza jest odmiana miedzianobrązowa i szarobrązowa ze słabo widocznym zygzakiem, zwanym również wstęgą kainową. Tak ubarwione są głównie samice, natomiast samce są w kolorach bardziej kontrastowych. Ciemnobrązowy lub czarny zygzak jest wyraźnie widoczny na szarym lub brązowym tle. Odmiana czarna jest stosunkowo rzadka i liczniej pojawia się w górach: Góry Świętokrzyskie, Gorce, Bieszczady. Oczy żmii mają pionową szparowatą źrenicę i piękną bordową tęczówkę, co udało się uchwycić na zdjęciu.
Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym naturalnie w Polsce. Wrodzona jej ostrożność oraz strach przed człowiekiem powoduje, że o ile ma taką możliwość, zawsze „schodzi” mu z drogi. Broni się tylko w przypadku schwytania, nadepnięcia czy drażnienia. Żmija, jak wszystkie gady, jest w Polsce objęta ścisłą ochroną gatunkową.
Małgorzata Ossowska