Konkurs – Świętokrzyska przyroda

Laureat roku 2016
Laureat roku 2015
Laureat roku 2014
Laureat roku 2013
Laureat roku 2012
Laureat roku 2011
Laureat roku 2010
Laureat roku 2009


PYTANIE KONKURSOWE

Konkurs – wrzesień 2019

Co to za roślina? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

Konkurs - wrzesień 2019

Czekamy na odpowiedzi do 22 września 2019 r. za pomocą  https://www.swietokrzyskipn.org.pl/konkurs/konkurs-swietokrzyska-przyroda-formularz/. Zapraszamy!

Konkurs – sierpień 2019

Co to za roślina? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

Konkurs - sierpień 2019

Na zdjęciu zagadce w miesiącu sierpniu zamieściliśmy zdjęcie niecierpka pospolitego (Impatiens noli-tangere).  Jest to roślina jednoroczna należąca do rodziny niecierpkowatych (Balsaminaceae). Jej ludowe nazwy to gniewosz lub nietykałek. Nazwa rodzajowa Impatiens oznacza niecierpliwy, drażliwy, niewytrzymały co ma związek z owocami pękającymi przy dotknięciu. Nazwa gatunkowa noli – tangere nawiązuje do łacińskiego biblijnego zwrotu „noli me tangere” co oznacza „nie dotykaj mnie”. W Polsce obecnie występuje cztery gatunki niecierpków, z czego tylko jeden niecierpek pospolity jest gatunkiem rodzimym. Możemy go spotkać w cienistych miejsca w wilgotnych lasach liściastych i iglastych,  zwykle w buczynach, łęgach, w świerkowych lasach mieszanych.  Ziela niecierpka używano do farbowania wełny na kolor żółty. Kwiat typowo przystosowany do zapylania przez trzmiele. Tak duży owad bez problemu mieści się w szerokiej gardzieli i sięga po nektar ukryty w długiej ostrodze kwiatu. Czytaj całość

Konkurs – lipiec 2019

Co to za roślina? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

Konkurs - lipiec 2019

Na zdjęciu zagadce w miesiącu lipcu zamieściliśmy zdjęcie kopytnika pospolitego (Asarum aeuropeum).  Jest to bylina z rodziny kokornakowatych, rośnie na terenach środkowej i południowej Europy, Syberii i Azji Mniejszej. W Polsce – oprócz Mazowsza i północno-zachodniej części kraju – jest gatunkiem dość powszechnie występującym.  Możemy go spotkać w miejscach zacienionych (lasach i wszelkiego rodzaju zaroślach). Jego zielonkawobrunatne kwiaty pojawiają się już w marcu i kwitną czasami aż do maja. Dzbaneczkowate, niepozorne kwiaty tworzą się poniżej liści, przy samej ziemi. Jego sztywne okrągłe liście, przypominają kształtem kopyto. Warto pamiętać, że w naszym kraju podlega częściowej ochronie gatunkowej

Czytaj całość

Konkurs – czerwiec 2019

Co to za ptak? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

Konkurs - czerwiec 2019 - fot. P. Szczepaniak

Na zdjęciu zagadce w miesiącu czerwcu zamieściliśmy zdjęcie włochatki Aegolius funereus. Jest to stosunkowo mała sowa, wielkością zbliżona do małego gołębia. Włochatka to bardzo nieliczny w Polsce gatunek sowy. Jej jest  stosunkowo wolny, dość prosty, z silnymi uderzeniami skrzydeł i krótkim ślizgiem. Woli przesiadywać we wnętrzu korony drzewa aniżeli na jego szczycie. Polowanie urządza nocą, z zasiadki, siedząc na wysokości ok. 5 m,. Włochatka podczas polowania polega głównie na słuchu. Odgłos poruszającej się myszy może usłyszeć z odległości nawet 60 m! W Polsce występuje na obszarach górskich i na północnym-wschodzie, zawsze w starych borach iglastych, najczęściej świerkowych. Zajmuje dziuple po dzięciole czarnym lub w skrzynkach lęgowych o specjalnej konstrukcji. Samica w celu ochrony lęgu przed drapieżnikiem (np. kuną) zasłania otwór dziupli głową i dziupla staje się mniej widoczna. Głównym pokarmem są nornikowate (ok. 90% diety), w mniejszym stopniu poluje na myszy i drobne ptaki, w tym pisklęta. Gatunek objęty ochroną gatunkową ścisłą. Strefa ochronna od gniazda: całoroczna – obszar w promieniu do 50 m. Gatunek umieszczony w Polskiej Czerwonej Księdze. Czytaj całość

Konkurs – maj 2019

Czyj to kwiat? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

Na zdjęciu zagadce w miesiącu maju zamieściliśmy klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.). Występuje naturalnie w Europie Środkowej i Wschodniej, na Bałkanach oraz Kaukazie. W Polsce jest najpospolitszy z krajowych gatunków swego rodzaju. Jest drzewem zrzucającym liście na zimę. Często sadzony w parkach i ogrodach ze względu na ciekawy pokrój oraz  tolerancję na ubogie podłoże i zanieczyszczenia środowiska.

Czytaj całość

Konkurs – kwiecień 2019

Czyj to kwiat? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

Konkurs - kwiecień 2019 - fot. M. Ossowska

Na zdjęciu zagadce w miesiącu kwietniu zamiesiliśmy leszczynę (Corylus avellana). Na zdjęciu przedstawiono kwiat żeński leszczyny. Jest to pokaźnych rozmiarów krzew, osiągający do 5 m wysokości, charakteryzujący się gładką, popielatą korą oraz dość dużymi, szeroko-owalnymi liśćmi.

Leszczyna kwitnie od lutego do kwietnia – wytwarza kwiaty jednopienne, męskie tworzą charakterystyczne kotki zgrupowane po 2-4, kwiaty żeńskie rozwijają się na krótkopędach w pąkach i w czasie kwitnienia widoczne są jedynie ich czerwone znamiona. Owocem jest bezbielmowy orzech dojrzewający jesienią.

Gatunek ten w warunkach naturalnych spotykany jest w lasach liściastych, na miedzach i polach, skarpach, w dolinach rzek w Europie i Azji. Jest też uprawiany w ogrodach jako krzew owocowy (dla orzechów laskowych). Krzew ten preferuje żyzne i przepuszczalne podłoże. Toleruje cień. Występuje na terenie całego kraju.

Czytaj całość