Konkurs – Świętokrzyska przyroda

Laureat roku 2016
Laureat roku 2015
Laureat roku 2014
Laureat roku 2013
Laureat roku 2012
Laureat roku 2011
Laureat roku 2010
Laureat roku 2009


PYTANIE KONKURSOWE

Konkurs – wrzesień 2021

Jak nazywa się roślina na zdjęciu? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

fot. G. Czechowski

W miesiącu wrześniu na zdjęciu – zagadce zaprezentowaliśmy roślinę Zanokcicę północną (Asplenium septentrionale (L.) Hoffm.) – wieloletnią paproć należącą do rodziny zanokcicowatych (Aspleniaceae). W Polsce roślina ta występuje w Górach Świętokrzyskich i na Śląsku. Ma krótkie, pokryte ciemnymi łuskami kłącza, z których wyrastają podługowate liście 
o długich, nagich i błyszczących ogonkach. Zasiedla szczeliny wychodni skalnych, przy czym nie rośnie na skałach wapiennych. Preferuje tereny suche i miejsca dobrze nasłonecznione. Zarodnikuje w lipcu i sierpniu.

Laureatem konkursu w miesiącu wrześniu została Pani Anna Jeznach. Gratulujemy!

 

Konkurs – sierpień 2021

Jak nazywa się ptak na zdjęciu? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

Konkurs - sierpień 2021, fot. P.Szczepaniak

W miesiącu sierpniu na zdjęciu – zagadce zaprezentowaliśmy ptaka Świstunkę leśną (Phylloscopus sibilatrix / Rhadina sibilatrix) – należącą do rodziny świstunek. Naukowa nazwa sibilatrix pochodzi od łacińskiego słowa sibilus, czyli syczący, gwiżdżący. To gatunek ptaka mniejszy od wróbla o dość jaskrawym ubarwieniu – zielonkawożółtym z jedwabiście białym brzuszkiem. U świstunek brak dymorfizmu płciowego, czyli samiec i samica mają jednakowe ubarwienie. Choć najczęściej przebywają w koronach drzew, gniazda budują w zacienionym miejscu na ziemi wśród runa leśnego. Przylot świstunek na lęgowiska odbywa się w drugiej połowie kwietnia, a odlot na zimowiska na przełomie sierpnia i września. Nie jest to tak pospolity gatunek jak piecuszek i pierwiosnek. Świstunka zjada drobne bezkręgowce, głównie owady. Niebawem zawędruje do Afryki na zimowisko. Czytaj całość

Konkurs – lipiec 2021

Jak nazywa się roślina na zdjęciu? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

fot. J. Kuszewski

W miesiącu lipcu na zdjęciu – zagadce zaprezentowaliśmy roślinę Pełnik europejski (Trollius europaeus L.) – należącą do rodziny jaskrowatych o pięknych kwiatach, które swoim wyglądem przypominają małe róże. Kwiaty są kuliste i pełne – stąd nazwa rośliny. Owady przeciskają się pomiędzy płatkami pełnika, aby dostać się do znajdujących się w środku miodników i pylników, a przy okazji zapylają roślinę. Kwiaty wydzielają przyjemny, słaby zapach. Szybko przekwitają, a w ich miejsce zakwitają następne, tak, że okres kwitnienia wydłuża się i trwa od maja do początku lipca. Pełnik europejski nazywany jest też różą kłodzką i jest symbolem ziemi kłodzkiej.

Czytaj całość

Konkurs – czerwiec 2021

Jak nazywa się roślina na zdjęciu? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

Konkurs - czerwiec 2021

W miesiącu czerwcu na zdjęciu – zagadce zaprezentowaliśmy Konwalijkę dwulistną (Maianthemum bifolium) – nie mylmy z konwalią majową. To filigranowa roślina, która jak wskazuje nazwa posiada dwa liście. Liście konwalijki są w kolorze ciemnozielonym i w kształcie sercowo-jajowatym. Z kolei bardzo drobne, pachnące kwiaty ma w kolorze białym lub żółtawym, a owocem jest jagoda. Konwalijka dwulistna jest rośliną o właściwościach leczniczych, jednak jednocześnie jest trująca.

Czytaj całość