Szczyt Łysicy – gołoborze i wychodnie skalne

SZÓSTY PUNKT OBSERWACYJNY: SZCZYT ŁYSICY – GOŁOBORZE I WYCHODNIE SKALNE.

Wysoko w chmurach króluje dumny szczyt Łysicy będącej najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich (612 m n.p.m.). Legendy mówią, że właśnie tu odbywały się spotkania czarownic zwane sabatami. Na Łysicy już w 1922 roku (czyli ponad 100 lat temu) utworzono ścisły rezerwat przyrody mający na celu ochronę unikalnych lasów przypominających pradawną puszczę. Na szczycie znajduje się replika pamiątkowego krzyża z 1930 roku oraz nieliczne pozostałości wieży triangulacyjnej.

Łysica jest niemal w całości porośnięta lasem. Na dole jest to las jodłowo-bukowy
a w górnych partiach jodły. Od północy i południa otaczają ją gołoborza czyli odsłonięte miejsca, pokryte przez głazy, które powstały w wyniku wietrzenia piaskowców kwarcytowych. Więcej o gołoborzach możecie przeczytać w folderze: Gołoborze – świętokrzyskie laboratorium geologiczne.

Pod samym szczytem możemy podziwiać interesującą wychodnię skalną. Jest to przykład na to, jak przed setkami tysięcy lat wyglądały szczyty Łysogórskie. Były wówczas znacznie wyższe i bardziej strome, a pozbawione roślinności wychodnie skalne, uległy wietrzeniu tworząc gołoborza.

 

Krzyż na Łysicy