Szlaki konne, rowerowe, drogi publiczne

Drogi publiczne

Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego ruch pojazdów mechanicznych dozwolony jest tylko po drogach publicznych przebiegających przez teren Parku. Jadąc samochodem podróżni mogą oglądać przede wszystkim lasy Parku.

Celiny – Wola Szczygiełkowa

    Nr 15899   droga powiatowa o długości 2 200 m.

Podgórze – Krajno

    Nr 752   droga wojewódzka o długości 2 150 m.

Psary – Gozdy

    Nr 15884   droga powiatowa o długości 4 600 m.

Przypominamy o zakazie nieuzasadnionego zatrzymywania się i postoju pojazdów na poboczach tych dróg.

Bryczki konne na Świętym Krzyżu. Fot. Archiwum Parku

Bryczki konne na Świętym Krzyżu

Szlaki konne

Na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego nie ma odrębnych szlaków konnych. Dopuszczony do ruchu konnego zaprzęgowego jest odcinek czerwonego szlaku pieszego oraz rowerowego z Huty Szklanej na Święty Krzyż (Łysą Górę). Na szlaku tym można skorzystać z bryczek konnych kursujących przez cały rok.

Szlaki rowerowe.

W ŚPN nie ma odrębnych szlaków rowerowych. Ruch rowerów dopuszczono na 2,5 km odcinku czerwonego szlaku pieszego Huta Szklana – Św. Krzyż. Odcinek Huta Szklana – Św. Krzyż jest niewielkim fragmentem szlaku rowerowego o nazwie „Duża pętla” po gminie Bieliny”. Jest to szlak koloru zielonego. Jego długość wynosi 34,6 km i przebiega przez miejscowości: Bieliny – Porąbki – Podlesie – Huta Szklana – Św. Krzyż – Bartoszowiny – Lechów – Makoszyn – Bieliny.  Na pozostałych odcinkach szlaków pieszych w Świętokrzyskim Parku Narodowym ruch rowerowy jest zabroniony. Na terenie województwa świętokrzyskiego istnieje ponad 2000 km znakowanych szlaków rowerowych. Więcej informacji o szlakach rowerowych  znajduje się  na stronie BIKE-owe świętokrzyskie.