Konkurs – Świętokrzyska przyroda

Laureat roku 2016
Laureat roku 2015
Laureat roku 2014
Laureat roku 2013
Laureat roku 2012
Laureat roku 2011
Laureat roku 2010
Laureat roku 2009


PYTANIE KONKURSOWE

Konkurs – wrzesień 2018

Jak nazywa się gad  znajdujący się na zdjęciu? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

Konkurs - wrzesień 2018

Czekamy na odpowiedzi do 23 września 2018 r. za pomocą  https://www.swietokrzyskipn.org.pl/konkurs/konkurs-swietokrzyska-przyroda-formularz Zapraszamy!

Konkurs – sierpień 2018

Jak nazywa się roślina  zielna, która niedawno przekwitła, przedstawiona  na zdjęciu? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

Na zdjęciu zagadce w miesiącu lipcu  zamieściliśmy lilię złotogłów (Lilium martagon) już po przekwitnięciu czyli z owocami. Lilia złotogłów wykształca prosty, sztywny pęd, nagi lub owłosiony, w górnej części czasem purpurowo nakrapiany, wyrastający z podziemnej cebuli, osiągający wysokość od 40 do 150 cm. Kwiaty pojawiają się od czerwca do lipca na wierzchołku łodygi w postaci luźnego grona. Listki okwiatu są gładkie i śliskie, co utrudnia siadanie owadom. Dlatego kwiaty lilii złotogłów zapylane są głównie przez długotrąbkowe motyle z rodziny zawisaków. Owocem jest duża trójkątno- kulista torebka z płaskimi, ciemnożółtymi, szeroko oskrzydlonymi nasionami. Nasiona rozsiewane są przez wiatr. Jest to roślina wieloletnia. Spotykana w rzadkich, widnych lasach, zaroślach, zrębach, rzadziej wśród ziołorośli. Jest to roślina prawnie chroniona.

Czytaj całość

Konkurs – lipiec 2018

Jak nazywa się roślina  znajdującą się na zdjęciu? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

Konkurs - lipiec 2018

Na zdjęciu zagadce w miesiącu lipcu  zamieściliśmy bez koralowy (Sambucus racemosa). Ten niewielki krzew rośnie w lasach i zaroślach. Szczególnie często występuje w niższych położeniach górskich. Lubi gleby bogate w azot (roślina azotolubna). Można go też spotkań niedaleko osad ludzkich. Kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty wydzielają przyjemną woń, są samopylne, lub zapylane przez owady. Cała roślina jest trująca,  łącznie z owocami.  Zjadane są jednak przez niektóre ptaki. Po ugotowaniu lub usmażeniu owoce tracą właściwości trujące. Gatunek o ogromnym zasięgu obejmującym Eurazję i Amerykę Północną, rozpadający się na szereg osobnych podgatunków, podnoszonych niekiedy do rangi osobnych gatunków. W USA i Kanadzie jest zapylany także przez kolibry.

Czytaj całość

Konkurs – czerwiec 2018

Jak nazywa się roślina  znajdującą się w centralnej części zdjęcia? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

Konkurs - czerwiec 2018

Na zdjęciu zagadce w miesiącu czerwcu zamieściliśmy czworolista pospolitego (Paris quadrifolia). Czworolist pospolity jest bylina z całorocznym kłączem podziemnym, żyjącym nawet ponad 200 lat. Występuje w żyznych i wilgotnych lasach na terenie niemal całej Europy oraz w syberyjskiej części Azji. Jest gatunkiem rozpowszechnionym na terenie niemal całej Polski. Dawniej był wykorzystywany jako roślina lecznicza, współcześnie tylko w homeopatii, a poza tym sadzony bywa jako roślina ozdobna. Cała roślina jest trująca. Czworolist pospolity jest gatunkiem wskaźnikowym dla naturalnych i półnaturalnych lasów. Na rozległych obszarach Europy jest rośliną wyraźnie ustępującą. Wycięcie drzewostanu na stanowisku cieniolubnego czworolistu powoduje zanik populacji w ciągu kilku lat. Czytaj całość

Konkurs – maj 2018

Jaki to ptak ? Proszę podać nazwę polską i łacińską

Na zdjęciu zagadce w miesiącu maju zamieściliśmy kowalika (Sitta europaea). Jest to niewielki, krępy ptak, wielkości wróbla z krótkim ogonem. Posiada charakterystyczne upierzenie. Przez oko przebiega czarny pasek sięgający aż do karku. Kowalik jest jedynym naszym ptakiem, który chodzi po pniu i gałęziach głową w dół. Sam nie wykuwa dziupli, lecz potrafi zmniejszać średnicę zbyt dużego otworu wejściowego oblepiając go gliną. Występuje na całym obszarze Polski i zamieszkuje lasy liściaste oraz mieszane. Spotykamy go również w parkach i alejach starych drzew. Odżywia się  bezkręgowcami, a w zimą nasionami. Jak większość ptaków gatunek chroniony w Polsce.

Czytaj całość

Konkurs – kwiecień 2018

Gdzie w Parku,  na szlaku jakiego koloru wykonano to zdjęcie i jak się nazywa?

Na zdjęciu zagadce w miesiącu kwietniu  przedstawiono Kapliczkę św. Mikołaja – patrona pielgrzymów i podróżnych. Kaplica została postawiona  na Przełęczy Świętego Mikołaja,   inna nazwa Przełęcz Kakonińska. Jest to zalesiona przełęcz, położona na terenie Łysogór na wysokości 544 m n.p.m. W dawnych czasach  przebiegała w tym miejscu droga, łącząca pobliskie miejscowości: Kakonin i Wolę Szczygiełkową. Święty Mikołaj strzegł podróżnych i pielgrzymów przed niebezpieczeństwami podróży i dzikimi zwierzętami. Aktualnie prowadzą tędy dwa szlaki: czerwony – Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków na odcinku w Świętokrzyskim Parku Narodowym: Święta Katarzyna – Łysica – Przełęcz św. Mikołaja – Kakonin – Huta Szklana (Przełęcz Hucka) – Łysa Góra – Trzcianka. Drugi szlak – szlak niebieski – ma w tym miejscu początek  i biegnie od  Przełęczy św. Mikołaja przez Bieliny na Wał Małacentowski. Czytaj całość