Konkurs – Świętokrzyska przyroda

Laureat roku 2016
Laureat roku 2015
Laureat roku 2014
Laureat roku 2013
Laureat roku 2012
Laureat roku 2011
Laureat roku 2010
Laureat roku 2009


PYTANIE KONKURSOWE

Konkurs – kwiecień 2017

Co to za ptak? Proszę podać nazwę polską i łacińską

fot. P. Szczepaniak

Czekamy na odpowiedzi do 23 kwietnia 2017 r. za pomocą  http://www.swietokrzyskipn.org.pl/konkurs/konkurs-swietokrzyska-przyroda-formularz/. Zapraszamy!

Konkurs – marzec 2017

Gdzie w Świętokrzyskim Parku Narodowym znajduje się kapliczka przedstawiona na zdjęciu i jakiemu świętemu jest poświęcona?

W miesiącu marcu na  zdjęciu przedstawiliśmy kapliczkę pod wezwaniem Świętego Mikołaja.  Znajduje się ona w Świętokrzyskim Parku Narodowym  na przełęczy na wysokości 535 m n.p.m. Przełęcz ta nazywana jest Przełęczą Kakonińską lub Przełęczą Świętego Mikołaja. Możemy do niej dojść idąc szlakiem czerwonym ze Świętej Katarzyny na Święty Krzyż lub też z Kakonina. Na tym odcinku szlak czerwony pokrywa się ze szlakiem ze szlakiem niebieski.  Kapliczka Świętego Mikołaja wzniesiona została w 1876 roku. Usytuowana została na dawnym szlaku łączącym wsie położone po  południowej stronie Łysogór: Kakonin, Porąbka, Podlesie z wsiami po stronie północnej: Wola Szczygiełkowa, Dębno.  Obecna kapliczka stoi w miejscu wcześniejszej spalonej. Odbudowana została w 1996 roku dzięki inicjatywie pracowników Parku i miejscowej ludności. W niedawnym czasie kapliczka znów doznała strat, figura Świętego została ukradziona. W roku  2008 grupa uczestników  zakończonego w sierpniu 2008 roku kursu na „Przewodnika terenowego po województwie świętokrzyskim” ufundowała figurę Świętego Mikołaja. Wykonania rzeźby podjął się artysta ludowy Jarosław Winiarski z Bielin. W dniu Patrona kapliczki 6 grudnia 2008  poświęcona figura Świętego Mikołaja powróciła do kapliczki.

Laureatem konkursu w miesiącu marcu  został Krzysztof Smoleń. Gratulujemy!

Konkurs – luty 2017

Jak się nazywają drzewa przedstawione na zdjęciu? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

W miesiącu lutym na  zdjęciu przedstawiliśmy drzewa buk pospolity (Fagus sylvatica) oraz brzozę brodawkową (Betula pendula).  W centrum zdjęcia widać było ciekawą formę buka (Fagus sylvatica) z wieloma pniami.  Po lewej widoczna była  brzoza brodawkowata (Betula pendula). Ponieważ w pytaniu nie określono o które drzewa chodzi, za prawidłową odpowiedź uznano jeżeli choćby jedno z tych drzew wymienione w odpowiedzi. Czytaj całość

Konkurs – styczeń 2017

Co to za ptak? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

fot. P. Szczepaniak

W miesiącu styczniu na   zdjęciu przedstawiliśmy wróbla (Passer domesticus).  Powszechnie znany ptak ściśle związany z osadami ludzkimi i tylko wyjątkowo gniazduje poza nimi. Ubarwienie samca charakteryzuje się kasztanowatym karkiem, szarą czapką i czarnym gardłem. Wierzch ciała i ogon brązowe, kuper szary. Na skrzydle biały pasek. Samica szarobrunatna z wierzchu i szara od spodu. Wróbel jest prawdopodobnie najdłużej związanym z człowiekiem ptakiem. Uważa się, że skolonizował ludzkie osady przed kilkoma tysiącami lat. Gniazdo buduje w otworach budynków, dziuplach, skrzynkach lęgowych, gniazdach bocianów; w kształcie kuli z bocznym wejściem, uwite ze słomy, traw, korzonków, wyścielone piórkami. Składa 4-6 jaj o zmiennym zabarwieniu od białego po brunatne z plamkami. Wysiadywanie: 13-14 dni. Młode opuszczają gniazdo po ok. 17 dniach. Odżywia się nasionami, a wiosną także owadami.

Czytaj całość

Konkurs – grudzień 2016

Co to za owad? Proszę podać nazwę polską i łacińską

fot. P.Szczepaniak

W miesiącu listopadzie na   zdjęcie-zagadka przedstawiliśmy kostrzenia (samca) (Sinodendron cylindricum). Jest to chrząszcz należący do rodziny Lucanidae – jelonkowate o wielkości 12-17 mm. Gatunek ten ma  wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Samce posiadają na głowie silnie uwydatniony „róg” upodabniający je do przedstawicieli rodziny rohatyńcowatych (Dynastidae) np. rohatynica nosorożec ale dużo większego (wielkość 30-40mm). U samic wyrostek ten zarysowany jest w formie małego guzka. Gatunek preferuje pierwotne lasy liściaste całego kraju z wyjątkiem wyższych partii gór. Larwy należą do saproksylobiontów, żerując w próchnie dębu, buka i innych drzew liściastych. Cykl rozwojowy kostrzenia trwa 3-4 lata. Optimum pojawu imagines przypada na przełom czerwca/lipca. Rójka odbywa się wieczorem, także po zapadnięciu zmroku. Owady dorosłe żywią się sokami wyciekającymi ze zranionych drzew.

Laureatem konkursu w miesiącu grudniu została Elżbieta Smyk. Gratulujemy!

Konkurs – listopad 2016

Jakiej roślin jest to owoc?  Proszę podać nazwę polską i łacińską

fot. P. Sikora

W miesiącu listopadzie na   zdjęcie-zagadka przedstawiliśmy kolczurkę klapowaną , (Echinocystis lobata) nazywaną potocznie „dzikim ogórkiem”. Jest to rośliną roczną. Podobnie, jak u innych jej przedstawicieli, pędy tego gatunku mają charakter wijącego się pnącza. Jego długość może dochodzić u kolczurki nawet do 8 metrów. Gatunek ten można łatwo rozpoznać w terenie ze względu na charakterystyczny, wijący się pęd, zaopatrzony w wąsy czepne, a także pięcioklapowe liście oraz białe kwiaty – męskie zebrane w groniaste kwiatostany oraz z reguły pojedyncze żeńskie – zawieszone u ich nasady. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem tej rośliny jest owoc – mięsista, kolczasto najeżona, kilkucentymetrowej długości torebka, przypominająca miniaturową kolczugę. Kolczurka klapowana pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej. W Europie była introdukowana w byłej Czechosłowacji, Austrii, na Węgrzech, Ukrainie i Litwie. Do Polski trafiła z dwóch stron – z Ukrainy i Niemiec, na początku XX wieku. Sprowadzono ją w celach ozdobnych. Obecnie jest to jeden z najdynamiczniej rozprzestrzeniających się gatunków obcych – spotyka się go w całym kraju. Roślina ta opanowała głównie okrajki i doliny rzeczne, gdzie wykorzystuje inne rośliny jako podpory podczas wzrostu.

Laureatem konkursu w miesiącu listopadzie została Marta Paryło-Cyga.
Gratulujemy!