Konkurs – Świętokrzyska przyroda

Laureat roku 2016
Laureat roku 2015
Laureat roku 2014
Laureat roku 2013
Laureat roku 2012
Laureat roku 2011
Laureat roku 2010
Laureat roku 2009


PYTANIE KONKURSOWE

Konkurs – listopad 2017

Co to za grzyb? Proszę podać nazwę polską i łacińską

Grzyb który widzimy na zdjęciu jest gatunkiem obcym dla fauny polski, pochodzi z Australii. Jest to jego początkowe stadium.

 

Czekamy na odpowiedzi do 24 listopada 2017 r. za pomocą  http://www.swietokrzyskipn.org.pl/konkurs/konkurs-swietokrzyska-przyroda-formularz/.

Zapraszamy!

Konkurs – październik 2017

Co to za grzyb? Proszę podać nazwę polską i łacińską

W miesiącu październiki niestety nikt nie odgadł fotograficznej zagadki. W związku z tym konkurs przedłużamy na miesiąc listopad z niewielka podpowiedzią.

Bardzo przepraszamy za tak trudne zadanie zrekompensujemy to kumulacją upominków.

 

Czekamy na odpowiedzi do 24 listopada 2017 r. za pomocą  http://www.swietokrzyskipn.org.pl/konkurs/konkurs-swietokrzyska-przyroda-formularz/. Zapraszamy!

Konkurs – wrzesień 2017

Co to za owad? Proszę podać nazwę polską i łacińską

W miesiącu wrześniu na  zdjęciu przedstawiliśmy barciela pszczołowca (Trichodes apiarius L.). Jest to rzadki  chrząszcz z rodziny przekraskowatych (Cleridae). Nazwa polska  – „barciel” – nawiązuje do miejsca występowania larw,  gdyż żyją one najczęściej w barciach i ulach pszczół. Dorosłe chrząszcze wielkości 10-16 mm spotkać można na kwiatach roślin baldaszkowatych,  w sadach i ogrodach. Czatując na kwiatach  dorosłe chrząszcze zjadają  inne mniejsze owady oraz pyłek.  Larwy są drapieżne i żyją w gniazdach dzikich pszczół ale spotyka je się także w ulach (zwłaszcza tym mniej intensywnie doglądanych). Larwy są drapieżne i polują na czerwie, zjadając głownie osobniki chore i słabe. Chrząszcze pojawiają się w maju i czerwcu. Ze względu na zanikanie tego gatunku, zwłaszcza w rejonach północnej Europy w tym również w Polsce, coraz częściej mówi się o konieczności ochrony prawnej tego owada. Czytaj całość

Konkurs – sierpień 2017

Co to za kwiat? Proszę podać nazwę polską i łacińską

W miesiącu sierpniu na  zdjęciu przedstawiliśmy mieczyka dachówkowatego (Gladiolus imbricatus) jest to roślina wieloletnia. Należąca do rodziny kosaćcowate. Występuje na całym terytorium Polski, ale w górach dużo częściej. Roślina dawniej pospolita, obecnie rzadka, szczególnie na niżu. Roślina objęta w Polsce ochrona gatunkowa.  Umieszczona na polskiej czerwonej liście w kategorii NT. Roślina coraz rzadsza, również w górach. Często zbierana dla swych pięknych kwiatów. Łatwa do wyniszczenia, gdyż podczas zbierania przeważnie wyrywa się z ziemi wraz z bulwami. Przyczyną wyraźnego zanikania tego gatunku jest również zmiana sposobu użytkowania łąk: osuszania ich i zaorywania. Czytaj całość

Konkurs – lipiec 2017

Co to za ptak? Proszę podać nazwę polską i łacińską

Konkurs - lipiec 2017

W miesiącu lipcu  na  zdjęciu przedstawiliśmy pisklę samotnika, inna nazwa  brodziec samotny, stalugwa (Tringa ochropus). Więcej informacji na jego temat w aktualnościach.

Laureatem konkursu w miesiącu lipcu  został Marcin Zawadzki. Gratulujemy!

Konkurs – czerwiec 2017

Co to za kwiat? Proszę podać nazwę polską i łacińską

W miesiącu czerwcu  na  zdjęciu przedstawiliśmy miodunkę ćmą (Pulmunaria obscura). Miodunka kwitnie na początku kwietnia i ma barwę na początku kwitnienia różowa, później staja się niebieskie, a w końcu filetowe.  Zmiana barwy spowodowana jest reakcją barwnika (antocyjanu) na zmianę kwasowości soku komórkowego. Miodunka zapylana jest przez trzmiele i pszczoły. Nasiona rozsiewane są przez mrówki i są zaopatrzone w elajosom czyli tak zwane  ciałkiem mrówczy, które jest bardzo chętnie zjadane przez mrówki . Pozostała część czyli nasionko jest wyrzucana na tzw. śmietnik.   Nazwa łacińska pochodzi od kształtu liścia przypominającego płuca, łacińskie słowo pulmo znaczy płuco. Czytaj całość