Konkurs – Świętokrzyska przyroda

Laureat roku 2016
Laureat roku 2015
Laureat roku 2014
Laureat roku 2013
Laureat roku 2012
Laureat roku 2011
Laureat roku 2010
Laureat roku 2009


PYTANIE KONKURSOWE

Konkurs – sierpień 2021

Jak nazywa się ptak na zdjęciu? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

Konkurs - sierpień 2021, fot. P.Szczepaniak

Na odpowiedzi czekamy do 24 sierpnia 2021 r. za pomocą

https://www.swietokrzyskipn.org.pl/konkurs/konkurs-swietokrzyska-przyroda-formularz/

Zapraszamy!

Konkurs – lipiec 2021

Jak nazywa się roślina na zdjęciu? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

fot. J. Kuszewski

W miesiącu lipcu na zdjęciu – zagadce zaprezentowaliśmy roślinę Pełnik europejski (Trollius europaeus L.) – należącą do rodziny jaskrowatych o pięknych kwiatach, które swoim wyglądem przypominają małe róże. Kwiaty są kuliste i pełne – stąd nazwa rośliny. Owady przeciskają się pomiędzy płatkami pełnika, aby dostać się do znajdujących się w środku miodników i pylników, a przy okazji zapylają roślinę. Kwiaty wydzielają przyjemny, słaby zapach. Szybko przekwitają, a w ich miejsce zakwitają następne, tak, że okres kwitnienia wydłuża się i trwa od maja do początku lipca. Pełnik europejski nazywany jest też różą kłodzką i jest symbolem ziemi kłodzkiej.

Czytaj całość

Konkurs – czerwiec 2021

Jak nazywa się roślina na zdjęciu? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

Konkurs - czerwiec 2021

W miesiącu czerwcu na zdjęciu – zagadce zaprezentowaliśmy Konwalijkę dwulistną (Maianthemum bifolium) – nie mylmy z konwalią majową. To filigranowa roślina, która jak wskazuje nazwa posiada dwa liście. Liście konwalijki są w kolorze ciemnozielonym i w kształcie sercowo-jajowatym. Z kolei bardzo drobne, pachnące kwiaty ma w kolorze białym lub żółtawym, a owocem jest jagoda. Konwalijka dwulistna jest rośliną o właściwościach leczniczych, jednak jednocześnie jest trująca.

Czytaj całość

Konkurs – maj 2021

Jak nazywa się roślina na zdjęciu? Proszę podać nazwę polską i łacińską.

Konkurs - maj 2021

W miesiącu maju na zdjęciu-zagadce zaprezentowaliśmy jeden z symboli wiosny – roślinę łuskiewnik różowy (Lathraea squamaria L.).  Jest to gatunek roślin należący do rodziny zarazowatych (Orobanchaceae). Występuje w lasach i zaroślach. Jest pasożytem korzeni drzew i krzewów takich jak buk, jodła, świerk, kruszyna – tzn. że nie jest w stanie sam funkcjonować, a od żywiciela pobiera substancje mineralne i organiczne. Swą nazwę zawdzięcza liściom zredukowanym do niewielkich, bezzieleniowych, białawych łuseczek. W zależności od warunków kwitnie od marca do maja, przy czym, wzrost łuskiewnika jest powolny i może minąć 10 lat, zanim roślina będzie zdolna rozwinąć pęd nadziemny i pierwszy raz zakwitnąć. Czytaj całość

Konkurs – kwiecień 2021

Co to za roślina? Proszę podać nazwę polską i łacińską

konkurs kwiecien 2021

W miesiącu kwietniu na zdjęciu-zagadce zaprezentowaliśmy roślinę szczawik zajęczy (Oxalis acetosella).  Jest to to gatunek rośliny zielnej z rodziny szczawikowatych, pospolicie występującej w naszych lasach, o jadalnych liściach. Szczawik zaliczany jest do bylin. Z uwagi na liście przypomina koniczynę. Rośnie na cienistych stanowiskach w lasach, zaroślach, na zrębach. Występuje w niemal całej Europie, Azji oraz w Ameryce Północnej. Występuje także w górach po piętro kosodrzewiny. Nie ma dużych wymagań glebowych. Kwitnie od kwietnia do początku czerwca.

 

Laureatem konkursu w miesiącu kwietniu została Monika Kustra. Gratulujemy!

 

Konkurs – marzec 2021

Co to jest? Proszę podać nazwę polską i łacińs

W miesiącu marcu na zdjęciu-zagadce zaprezentowaliśmy leszczynę (Corylus avellana) – kwiat żeński. Leszczyna pospolita występuje w stanie dzikim w całej Polsce, często jako najwyższe piętro podszytu w lasach. Leszczyna jest krzewem jednopiennym o kwiatach męskich zebranych w kotki zgrupowane po 2-4, kwiaty żeńskie rozwijają się na krótkopędach w pąkach, tak, że w czasie kwitnienia na zewnątrz widoczne są tylko czerwone znamiona. Kwitnie bardzo wcześnie (od lutego do kwietnia) w zależności od warunków atmosferycznych. Kwiaty męskie pylą bardzo obficie na żółto. W lesie spełnia ważną rolę biocenotyczną, ocienia glebę i zasila ją obficie w dobrze rozkładającą się ściółkę. Daje schronienie ptakom i dostarcza smacznych owoców. Nasiona zawierają do 60% tłuszczu i 18% białka.

Laureatem konkursu w miesiącu marcu została Anna Iwaniak. Gratulujemy!